SOSYAL HAYATI

          GELENEKLERİMİZ (Araştıran yazan Cemil Şener-Eğitimci) 

                    OYUNLAR 

ESKİ ÇOCUK OYUNLARI:

Çizgek, beştaş, dokuztaş, oniki taş, kırnak, çelme çelik, yesir, elim sende, sinnenmecek (saklambaç), birdirbir, dikme, tık (gopça).

             YEREL İNANIŞLAR:

Mart bozma, bebek yürütme, çocuk üstüne gelme, aklını dikmek, oyuk, sayışlar, tuz okutma, tikenden çevirme, uğur ve uğursuzluk.

         KUYUDÜZÜSPOR KULÜBÜ

     Köyde amatör bir spor kulübü kurulmasını ilk kez düşünen Mehmet Başar ve Eminhasan Şüküroğlu bunu gerçekleştirmek için 1975 yılında resmi girişimlerini başlattılar. Kulübün kurucu üyeleri olan Salih Şengül, Nazmi Çalışkan, Yusuf Biçer ( Ördekçi Yusuf ), Rasim Çakmak, Mehmet Yeşilyurt ve Cemil Şener adlı köylüler de bu iki kişiye destek oldular. Mehmet Başar ve Eminhasan evrakları dolaştırarak tescil işlemlerini yaptırdılar.

 

Kulübün karar defterindeki kayıtlara göre ilk resmi yönetim kurulu şöyle oluşmuştur:
          · Yakup Şirin- başkan
          · Mustafa Çalışkan ( Koca Haydar )- üye
          · Mehmet Yeşilyurt ( Cıncın Memet )- üye
          · Yusuf Akkan ( Çerçi Yusup )- üye
          · Mehmet Albayrak (Orunun Molla )- üye
          · Mehmet Başar-  Takım kaptanı
          · Cemil Şener- Teknik sorumlu ve muhasip 
          O yıllarda Bucak olan Gölyaka’nın ve köylerinin ilk amatör spor kulübü KUYUDÜZÜSPOR böylece faaliyete geçti. Köyden ve Gölyaka’dan, çevre köylerden gençler seçildi ve lisansları çıkarılarak futbol takımı oluşturuldu. Kuyudüzüspor Futbol Takımı,1977 futbol sezonunda   Düzce 2. amatör kümede top koşturmaya başladı. Bazen 1. amatör lig’e yükseldi bazen kümeden düştü. 1975'ten beri kısıtlı imkanlarıyla bu kulübü yönetip yürüten, destekleyen kişilere ancak gıpta ile bakılır.
            Son yıllarda kulüp’ün işlerini şahsi gayretleriyle yürüten İrfan Ayar, Recep Şahin, İlhan Şengül(Küçük İlhan), Metin Şahin, Mustafa Şahin, Recep Başar, Hayrettin Yavuz gibi gençleri takdir etmeli. Bu arada, Avrupada yaşayan Abdullah Şahin’i de unutmayacağız, desteğini devam ettireceğinden eminiz.

 

 

 

Kuyudüzüspor otuz yıllık tarihine son vermemek ve kapanmamak için direnmektedir. Bir avuç futbolsever köylünün gayretleriyle ayakta durmaya çalışmaktadır.

           02.03.2008 tarihinde yapılan olağan genel kurulda oluşan Yönetim Kurulu:
            Başkan: SALİH ŞENGÜL