Sülale Bilgileri

Sülâle Adı YÖRÜKLER SOY AĞACI
Köydeki Adı YÖRÜKLER
Şimdiki Soyadı ACAR
Geldiği Yer

Yüz yıl boyunca Osmaniye, Aydın, Denizli,Muğla,Afyon ve Sakarya illerini yurt edinip  en son 1830 yıllarında  Sakarya ili, Karasu ilçesinden gelerek Hataköy civarına yerleşmişler.

Köye Geliş Macerası

     Anlatan:Ruhi acar
  Burada bahsi geçen Yörükler, Oğuz Türklerinin Sarıkeçeli Boy'undandır. 1071 yılındaki Malazgirt zaferi sonucunda olan göçlerle Anadolu'ya yerleşmişler.
  Yörük SAVRAN ALİ, 17. yüzyılda obasıyla birlikte Osmaniye'de oturuyor ve Konya'dan getirdiği tuzları satarak geçimlerini sağlıyormuş. Bir geçimsizlik nedeniyle OBA'dan ayrılmış. Yüz yıl boyunca sırasıyla: Aydın, denizli, Muğla, Afyon illerini dolaşıp Sakarya ili Karasu ilçesine yerleşmişler. Savran Ali'nin oğlu İsa ve çocukları, 1830 yıllarında Karasu'dan ayrılarak Düzce'nin Efteni bölümünde, Hataköy ve Zekeriyaköy'lerine taşınmışlar. Bu köylerde birkaç yıl kaldıktan sonra; Kuyudüzü köyü yakınlarındaki Yörükler denilen mevkide arazi tutup evler yaparak yerleşik olmuşlar.
  Yörüklerden Gökyusuf'un oğullarından Hasan ve Hüseyin, seferiberlikte 1. Cihan Harbi'ne katılmışlar. Yemen'de savaşırken esir düşmüşler. Hasan yaralanmış. Öldüler diye künyeleri gelmiş. Bir fırsat bulup kaçarak esirlikten kurtulmuşlar. Evlerinden ayrıldıktan yedi sene sonra sağ salim geri dönebilen bu gazilerimizi rahmetle anıyoruz.