Sülale Bilgileri

Sülâle Adı ŞÜKÜROĞULLARI SOY AĞACI
Köydeki Adı ŞÜKÜRULAR
Şimdiki Soyadı 1. AKGÜMÜŞ 2. ŞÜKÜROĞLU
Geldiği Yer

Trabzon - Şalpazarı - Turalıuşağı Köyünden(Mahalle oldu)1890 yılı başlarında gelmişler.
Köy nüfusuna kayıt yılı: Mayıs 1321 (1905)

Köye Geliş Macerası

Anlatan: Kenan Akgümüş – Hüseyin Şüküroğlu

Molla Ali Yıldıztepe Köyünde imam olarak görev yapıyormuş. Kuyudüzü köyünde oturan Giresunlularla tanışık ve arkadaşmış. Yanlarına gezmeye gelir ve burasından güzel köy olur diye konuşmuşlar. Kıran adı verilen yeri beğenmiş.
Aradan zaman geçmiş. Trabzon’a geri dönmüş. Ailesini de yanına almış. Tufanlar, Kırcıoğulları ve Şüküroğulları yaya olarak göç edip önce Sığırlık Köyüne, bir kısmı Çınardüzü Köyüne dağılmışlar. Şüküroğullarının bir kısmı Molla Ali, Şüküroğlu Mustafa ve Kırcıoğullarının Yunuslar Kuyudüzü’ne gelmişler. Daha sonra Ömer Çavuşları da köye getiren Molla Ali olmuş.
Köyün ilk muhtarı Molla ibrahim olmuş. Köyde bir çeşit bakkal diyebileceğimiz dükkanı varmış. Bu dükkanda manifatura da bulunurmuş. Hırsızlar tarafından soyulmuş dükkan. Oğlu Mehmet 9 yaşındayken 1916 da Molla İbrahim ölmüş. Aynı yıl eşi de ölünce yetim kalan Mehmet Yunusun Yusuf Kırcıoğullarına çoban olmuş. Yeryurt başkalarının eline düşmüş.
Mehmet biraz büyüyünce çıtlakoğullarından Kara Osman ona arka olmuş: “Babanın mülküne git ve otur” demiş. Ormanından kazıklar hazırlatıp avla yaptırıp Kırandaki arazilarini korumaya yardım etmiş.
Mehmet (Muhammet) amca, köyün saygın kişilerindendi. Zamanla arazilerini genişletti. Ova’da yer aldı. Ziraatla uğraştı. Köyde kahvehane çalıştırdı. Maddi durumları iyileşti.
Molla Ali oğlu İbrahim oğlu Ali: Çınardüzünden saadet ile evliydi. Askere gittiğinde hastalanıp İstanbul’da vefat etmiş. Mezarı bilinmiyor. Eşi Saadet baba evine dönmüş, evlenip çoluk çocuğa karışmış.
İbrahimin Halit Akgümüş oğlu köydeki varlığını kardeşi Mehmet’e satarak İstanbul’a göçtü. Orada vefat etti. Oğulları Ali, Alaattin ve Ahmet İstanbuldalar. Kızı Haviye ise Ankara’da Cihan Boz ile evli.Tangül, Canan, Taner adlı 3 evladı var. Tangül adlı kızı Birol Sakınç ile evli olup Ankara'da ikamet ediyorlar.Tangül ve Chan çocuklarıyla birlikte 2010 yılında Kuyudüzü köyünde akrabalarını ziyarete geldiler.
Ali Akgümüş'ün eşi ASİYE (Ali ve Ayşe Şener kızı) 1950 doğumludur. Çocukları: 1. Filiz ( Levent Pınarcı ile evli ) 2. Güney 3. Funda 4. Evren